جهان ما پر از مکان های تحسین برانگیز و دیدنی است چه طبیعی و چه ساخت بشر. سایت های تاریخی غیر منتظره و نفس گیر زیادی وجود دارند که توسط تمدن های قدیمی ساخته شده اند و البته اینکه بخواهیم بگوییم کدام ها بهترین هستند کار سختی است. خودتان فکر کنید و ببیند چقدر مکان تاریخی در همین ایران خودمان داریم که هر کدام با دیگری کاملا فرق دارند و هر کدام تاریخ و فرهنگ خاص خود را دارند. لذت بخش ترین بخش سفر به مقاصد تاریخی سیر و سیاحت در زمانی ست که تنها اثری از آن باقی مانده است. مرور تصاویر و افرادی که به دست کتاب ها و تاریخ نگاران سپرده شده اند.

قلعه روملی استانبول

شهر استانبول امروزی که در گذشته قسطنطنیه یا شهر کنستانتین نامیده می شد. به دلیل موقعیت استراتژیک فوق العاده و دسترسی به دریای سیاه و تنگه بسفر همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. این موقعیت استراتژیک باعث رونق اقتصادی، تجاری، بازرگانی، حمل و نقل دریایی و قدرت ی این منطقه شده بود.

برای قرن ها، امپراتوران متعددی از غرب تا شرق رویایی تصرف و به چنگ آوردن این شهر را داشته اند و هرازگاهی هم این شهر شاهد تاخت و تاز ها و یورش های زیادی بوده است. با این حال، زمانی که سلطان محمد فاتح بر تخت سلطنت نشست بسیار کم سن و سال بود و کسی گمان نمی کرد روزگاری همین فرد بتواند شهر با عظمت و افسانه قسطنطنیه را تصرف کند و از چنگ امپراتوری روم شرقی بیرون بیاورد. او هم مثل بسیاری از امپراتوران آن زمان، درصدد تصرف این شهر مهم و استراتژیک بود و سال ها به این موضوع فکر می کرد. سرانجام با برنامه ریزی و طرح نقشه ای هوشمندانه قرار بر این شد با ساخت قلعه و استحکامات نظامی برای حمایت و پشتیبانی از تصرفِ شهر، بتوانند مقاومت رومیان را درهم بشکنند و موفق به تصرف شهر بشوند. به این ترتیب بود که قلعه روملی حصار ساخته شد!

سفری در طول تاریخ را تجربه کنیم

قلعه ی روملی حصار در قسطنطنیه و در تنگه بسفر شهر استانبول به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شده است. روملی حصار دارای یک برج کوچک، سه برج اصلی و سیزده برج نگهبانی کوچک است. قلعه روملی حصار که توسط معمار مصلح الدین طراحی شده است، در ابتدا بوازکسن (Boğazkesen)، به معنای "بُرّنده ی تنگه" نامیده می شد.

معنی دوم این کلمه "گلو" نیز است. بعد ها این قلعه به معنای "قلعه ی واقع بر زمین رومی ها"، نامیده شد که منظور از این زمین ها، می تواند اروپای بیزانسی یا شبه جزیره ی بالکان باشد. در همسفر شدن با تور استانبول در این دوران سیری دوباره و خاطره انگیز داشته باشیم.

دروازه هادریان آنتالیا

دروازه هادریان (Hadrian's Gate) از بنا های تاریخی زیبا و معروف این شهر است که در منطقه کالیچی (Kaleiccedil;i) بنا شده است و البته به نام دروازه سه قوسه (Triple Gate) هم معروف است. نام اول این دروازه از تاریخ باستانی این شهر به یادگار مانده است، زمانیکه امپراتور روم باستان، هادریان (Hadrian) در قرن دوم میلادی از شهر بازدید کرده است و نام دوم آن بخاطر شکل ظاهری اش است که از سه قوس درست شده است. دروازه هادریان (Hadrian's Gate) در دیوار های اطراف شهر گنجانده شده است و به یکی از بزرگترین دروازه های شهر تبدیل شد.

داستان های جالبی در مورد این دروازه گفته می شود؛ یکی از آن ها این است که می گویند ملکه صبا (Queen of Sheba) هنگامی که می خواست به ملاقات پادشاه سلیمان (King Solomon) برود از زیر این دروازه عبور کرده و سپس در آسپندوس (Aspendos) استراحت کرده است. اگرچه که شواهدی از حقیقی بودن این داستان وجود ندارد، اما با فرض واقعی بودن آن، نباید فراموش کرد که زمان این ملاقات به ۱۰ قرن قبل از ساخته شدن دروازه برمی گردد، در نهایت این فرضیه به صورت کامل رد می شود.

تجربه ی بازدید از این فضای رمزآلود را با تور آنتالیا می توانیم داشته باشیم و این داستان ها را خودمان در فضا بخوانیم.

سفری در طول تاریخ را تجربه کنیم

دو برج در کنار دروازه هادریان (Hadrian's Gate) قرار دارند که به دوره های تاریخی مختلفی تعلق دارند. برج جنوبی (که در سمت چپ بلوار آتاتورک Atatuuml;rk Boulevard قرار دارد) از دوران روم باقی مانده است، تفاوت معماری برج باعث بوجود آمدن این نظریه شده است که به احتمال زیاد مستقل از دروازه ساخته شده است. این بنا به نام برج جولیا سانکتا (tower of Julia Sancta) نیز شناخته می شود و منشا تاریخی آن از کتیبه های سنگی به اثبات رسیده است. برج شمالی (سمت راست) در زمان سلطان سلجوقی علاء الدین کیقباد (Seljuk sultan Alaeddin Keykubat I)، در نیمه اول قرن ۱۳ میلادی، بازسازی شد. فقط قسمت پایین برج از زمان روم باستان تا الان محفوظ مانده است. یک کتیبه بر روی این برج قرار دارد که به زبان ترکی قدیم، اما با دستخط عربی نوشته شده است.

قلعه پیتر و پائول

قلعه پیتر و پائول یکی از دیدنی های سن پترزبورگ و جاذبه های روسیه اولین بنا هایی هستند که در سنت پیترز بورگ ساخته شدند. محل دفن پطر کبیر، کاترین کبیر، نیکلای دوم و سایر تزار ها است هم چنین امروزه از مکان های دیدنی-توریستی و مقر فرماندهی است، در تور روسیه ما گذاری به این فضا می نماییم.

چهارشنبه ها تمام ساختمان های موزه بسته است، ولی محوطه های حیاط بازند. ناقوس و ساعت بزرگی در روی ساختمان کلیسا هست که نخستین بار در جنگ جهانی اول در دریای بالتیک به کار گرفته شده بود. از ناو جنگی اورورا هر روز ظهر توپ شلیک می شود و منظره جالبی برای توریست ها به نمایش می گذارد. این قلعه یکی از جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ می باشد.

سفری در طول تاریخ را تجربه کنیم

سازندگان آن دومنیکو ترزینی معمار مشهور ایتالیایی و کریستوفر مینیخ معمار نظامی آلمانی به شمار می روند، هرچند که معماران دیگری نیز در تکمیل و تزیین این بنا سهم داشتند. ارتفاع متوسط دیوار های قلعه ۱۲ متر و ضخامت آن ها حدود ۱۰ متر است، در مرکز قلعه کلیسای پتر مقدس قرار دارد که ساختمان آن با ارتفاع ۵/۱۲۲ متر هنوز هم بلندترین ساختمان شهر به حساب می آید. این کلیسا از آن لحاظ دارای اهمیت می باشد که آرامگاه تمام امپراتور های روسیه و خانواده هایشان در آن جا قرار دارند.

از ساختمان های مهم دیگر در محوطه قلعه پتر و پاول می توان به ضرابخانه روسیه اشاره کرد. این ضرابخانه از دوران قدیم تا به امروز، مسئول ضرب مسکوکات می باشد. از ساختمان های دیگر این بنا زندان می باشد که به زندان باستیل روسیه معروف است. یکی از زندانی های آن ولیعهد الکسی پسر پتر کبیر بود و به زندانیانی دیگر مثل داستایفسکی، برادر بزرگ لنین، گورکی و می توان اشاره نمود.

در بازدید از این قلعه سعی کنید ساعت ۱۲ ظهر در آن جا حضور داشته باشید، چون توپ های این قلعه راس ساعت ۱۲ ظهر هر روز شلیک می نمایند.

برای اطلاع از تور لحظه آخری می توانید به سایت آژانس مسافرتی الفبای سفر مراجعه نمایید و یا اطلاعات لازم درباره انواع تور را از همکاران ما درخواست نمایید.

کشف بهترین مکان ها در سرزمین تضادها

ايروان جزء محبوب ترين مقصدهاي گردشگري از نظر گردشگران

در سفر به چین نگران عدم تسلط به زبان های چینی نباشید

های ,قلعه ,شهر ,ها ,دروازه ,برج ,شده است ,یکی از ,این شهر ,که به ,این قلعه ,دروازه هادریان hadrian

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
seizethemoment vistarayanehj sprysportshik boursino albrozgrafikt aysanchatt jameesalamat luxyadak